APM STAJ PROGRAMI

Staj programı, APM’deki çalışma düzeni, stajyerlerin ilgi alanları ve araştırma faaliyetlerine ayırabilecekleri süre dikkate alınarak yürütülmektedir. Staj süresince katılımcılar, APM tarafından belirlenen araştırma alanlarında muhtelif çalışmalar yapmaktadırlar.

Başvuru sahiplerinden, APM’de bir tam gün ya da 2 yarım günden daha az olmamak kaydıyla mesai yapmaları beklenmektedir. “Uzaktan staj” talepleri kabul edilmemektedir. Mesai saatleri (haftaiçi) 09.00-17.00’dır.

Bölgesel dillerde haber-yorum izleme kapasitesi tercih nedenidir.

Staj taleplerinde, Türkiye ve yurtdışındaki üniversitelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, sosyoloji, iktisat, hukuk, tarih, felsefe, modern diller ve mütercim-tercümanlık bölümlerinin lisans (2./3./4. sınıf) ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

APM stajyerliğine kabul için sigara içilmemesi, kılık-kıyafetin özenli olması, APM’de kurum içi sorumluluklara ve gerekli temizlik kurallarına uyulması gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinden ya da staja kabul edilenlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Yoğun talep nedeniyle başvuruların ancak bir kısmı kabul edilebilmektedir.

APM, stajyerler için Ankara’da herhangi bir konaklama ya da barınma imkânı sağlayamamaktadır.

Stajlarını başarıyla tamamlayanlara “APM Staj Sertifikası” verilmektedir.

BAŞVURU SIRASINDA İSTENİLEN BELGELER;

  1. Özgeçmiş
  2. Niyet Mektubu (Niyet mektubunda, APM’de kullanılacak sürenin hangi amaçlarla değerlendirilmek istendiği, kişisel gelişim açısından ne tür beklentiler içinde olunduğu, hangi araştırma alanlarında görev alınmak istendiği gibi detaylara yer verilmelidir.)
  3. Uluslararası ilişkiler, siyasi, toplumsal ve ekonomik meseleler ya da gündeme ilişkin 800-1000 kelime aralığında analitik bir inceleme yazısı. (Katılımcılar yazılarını teslim ederken, çalışmalarının APM internet sitesindeki Genç APM bölümünde yayınlanacağını ve ikinci veya üçüncü taraflarla ilgili herhangi bir telif hakkı sorunu doğması halinde sorumluluğun kendilerine ait olduğunu kabul etmiş sayılacaklardır.)
  4. Bunlara ek olarak, varsa yabancı dil bilgisine ilişkin belge, referans mektupları ve not dökümleri de iletilebilir.

APM’de hangi günler hangi saatler arasında bulunulacağı da net olarak ifade edilmelidir.

Katılımcılar stajlarını, APM tarafından belirlenen konu başlıkları altında, ilgili bölge, ülke veya konunun uzmanlarının denetiminde yapmaktadır. Konu başlıklarının tespit edilmesinde stajyerlerin ilgisi kadar APM’nin beklentileri ve konunun çalışılabilir olması da etkili olmaktadır.

Başvurular;  info@apm.org.tr adresi üzerinden yapılacaktır.