ANKARA KADROMUZ

unal_cevikoz1

Ünal ÇEVİKÖZ

Başkan

Ünal Çevikoz, 1952 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra Boğaziçi üniversitesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden 1974, Siyaset Bilimi bölümünden ise 1978 yılında mezun oldu. Aynı yıl Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başladı ve merkez görevini müteakip Moskova Büyükelçiliği’nde ikinci katip, Bregenz Başkonsolosluğu’nda Konsolos olarak görev yaptı.

Ankara’da Doğu Dairesi’nde şube müdürü olarak yaptığı görevi tamamladıktan sonra Sofya Büyükelçiliği Müsteşarlığı’na tayin edildi. 1989 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan izinli olarak ayrılarak NATO Uluslararası Yazmanlığı’nda göreve başladı ve önce Ekonomi Direktörlüğü’nde sonra Siyasi Direktörlük’te çalıştı. 1993 yılında Brüksel üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans derecesini aldı. 1994 yılında NATO’nun Moskova’daki Enformasyon Bürosu’nu açmakla görevlendirildi. Bunu müteakip NATO-Rusya Kurucu Senedi’ni hazırladı ve 1997 yılında yeniden Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevine döndü. Balkan Dairesi Başkanı ve Kafkasya-Orta Asya Genel Müdür Yardımcısı olarak merkez görevlerini tamamladıktan sonra 2001-2004 yıllarında Türkiye’nin Azerbaycan nezdinde, 2004-2006 yılları arasında da Irak nezdinde Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2007-2010 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşar İkili Siyasi İşler Yardımcısı olarak Ankara’da bulundu. Bu sırada 2009 yılında Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolleri hazırladı. 2010 yılında Londra’ya Büyükelçi olarak tayin oldu. 2014 yazında bu görevini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. 2014 yılının Eylül ayında emekli oldu.

ünal çevikoz 2013 yılında Uluslararası Denizcilik örgütü 28. Dönem (2013-2015) Genel Kurul Başkanlığı’na seçildi.

İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca ve İtalyanca bilmektedir.

hasankanbolat23

Hasan KANBOLAT

Yönetim Kurulu Başkanı

Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nü ve İstanbul üniversitesi Tarihi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. ANKA Haber Ajansı, TIKA, Dışişleri Bakanlığı ve ASAM’da (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi) çeşitli görevlerde çalıştı. ORSAM (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi) kurucu başkanlığını yapmıştır (2008-2014).  Halen Ankara Politikalar Merkezi (APM) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir (2014). Orta Asya, Kafkasya, Ortadoğu ve Karadeniz konularında yayımlanmış çok sayıda makalesi, raporu ve kitabı bulunmaktadır.

arslan_kaya1

Arslan KAYA

Genel Sekreter

osman-zuhtu-goksel1

Osman Zühtü GÖKSEL

Genel Sayman

Osman Z. GÖKSEL, 1957 yılında Bafra’da dünyaya gelmiş olup, 1981 yılında İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra, 1986 yılında ODTÜ Yabancı Diller Fakültesi’nde İngilizce Eğitimini tamamlamış ve 1994 yılında, ODTÜ Avrupa Kaynak Mühendisliği Sertifikası alarak, Makine Mühendisi unvanı ile beraber Kaynak Mühendisi unvanına da hak kazanmıştır.

1983 yılında mühendislik şirketi TÜMAŞ’da iş hayatına başlamış ve ilerleyen yıllarda aralarında Güriş, Bechtel-Enka gibi firmaların da bulunduğu birçok şirkette, yurtiçi ve yurtdışı enerji projelerinde görev almıştır.

2004 – 2012 Yılları arasında BTC Boru Hattı Proje Direktörlüğü, 2006 – 2012 yılları arasında BOTAS Yönetim Kurulu üyeliği, 2007 – 2009 yılları arasında Enerji Bakanlığı, Bakan Danışmanı, ve 2008 – 2012 yılları arasında Türkiye NABUCCO Koordinatörü olarakta görev yapmıştır.

2013 yılından itibaren BP şirketinde Kıdemli Proje Danışmanı olarak görev yapmaktadır.

hasan-ali-karasar1

Hasan Ali KARASAR

Yönetim Kurulu Üyesi

armagan_kuloglu1

Armağan KULOĞLU

Güvenlik Arastirmalari Koordinatörü

1965 yılında Kara Harp Okulu’ndan, daha sonra Topçu ve Füze Okulu, Kara Havacılık Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun olmuştur. Kıbrıs Barış Harekâtına iştirak etmiş ve Liyakat Madalyası ile taltif edilmiştir. Washington Askeri Ataşeliği yapmıştır.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Gnkur.Bsk.ligi ve MSB.ligında karargah görevlerinde ve komutanlıklarda bulunmuş, harekât konularında çalışmalar icra etmiştir. 1991 yılında Tuğgeneralliğe, 1995 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. MSB Müsteşar Yrd.ligi, NATO ve BAB nezdinde Türkiye Milli Silah Direktörlüğü ve Kr.Hvcl.Ok. ve Egt.Mrk. K.ligi görevlerinde bulunmuştur. 1999 yılında emekli olmuştur.

1999 yılından itibaren 6 yıl Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (AŞAM)’da, 8 yıl Ortadoğu Strtj.Ars.Mrk.(ÖRSAM)’da akademik çalışmalar yapmıştır. Ayrıca eş zamanlı olarak Genelkurmay Strj.Ars.Mrk.(SAREM)de, Doğu Akdeniz üniversitesi Strj.Ars.Mrk.(DAuSAM)’da, Beykent üniversitesi Strj.Ars.Mrk.(BüSAM)’da çalışmıştır. TAİ Ynt.Krl üyeliği yapmıştır. Halen 21.Yy.Türkiye Ens. Ynt.Krl. üyesi ve Ankara Politikalar Merkezi Başdanışmanıdır. Dış politika ve güvenlik konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda Yeniçağ Gazetesi yazarıdır.
Yurt içinde ve yurt dışında Kara Havacılığı, Savunma Sanayii, Jeopolitik, Strateji, ve Güvenlik Politikaları konularında yayımlanmış çok sayıda röportaj, makale ve analizleri bulunmaktadır. Aynı konularda çeşitli sempozyum, panel, workshop ve konferanslara katılmış, tebliğler sunmuş, televizyon ve radyo programlarına iştirak etmiştir. Bu etkinliklerini devam ettirmektedir.

seval-kok1

Seval KÖK

Yönetim Kurulu Üyesi

Seval Kök, lisans derecesini Cumhuriyet Üniversitesi İşletme Bölümü’nden, yüksek lisans derecesini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden almıştır. ORSAM (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi)’da Uzman Yardımcısı olarak çalışmıştır (2009-2014). APM (Ankara Politikalar Merkezi)’de İdari Koordinatör ve ISSICEU Projesi’nde Uzman Yardımcısı olarak görev almaktadır.

sevalkok@apm.org.tr

hulya_demirdirek1

Hülya DEMİRDİREK

Danışman -Toplumsal Cinsiyet, İSSİCEU – Uzman

Sosyal antropoloji master ve doktorasını beş yıl araştırma görevlisi olarak çalıştığı Oslo üniversitesi’nde tamamlayan Hülya Demirdirek, 1990-1992 de Bakü’de Azeri aydınları arasında, doktora tezi için ise Moldova Cumhuriyeti’nde Gagauzların ulus inşa etme ve otonom bölge oluşturma konusu üzerine uzun süreli alan çalışmaları yaptı. 2001-2011 yılları arasında Kanada’nın Alberta ve British Columbia eyaletlerinde iki üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan Demirdirek’in İngilizce yayınları daha çok toplumsal cinsiyet, etnisite ve milliyetçilik, vatandaşlık, post-sosyalist sosyo-ekonomik dönüşümler ile kısa süreli göçmen emeği konularında. 2012’de Türkiye’ye dönüşünden sonra TEPAV’da toplumsal cinsiyet ağırlıklı çalışmalar yaptı. APS’de “İntra-and Inter-Societal Sources of Instability in the Cauçasus and EU Opportunities to Respond” projesinde araştırmacı ve analist olarak çalışmakta olan Dr.Demirdirek Türkiye’de toplumsal cinsiyet konusundaki çeşitli projelerde de danışmanlık yapmaktadır.

umit_alperen1

Ümit Alperen

Doğu Asya Uzmanı

Dr. ümit Alperen, lisans eğitimini Gazi üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 2006 yılında, yüksek lisans eğitimini Şanghay Fudan üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde yazdığı “Harmonious World: Hu Jintao Doçtrine and Chinese Foreign Policy” başlıklı teziyle 2010 yılında tamamlamıştır. 2014 yılında bir yıl süreyle Peking ünviersitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. Halen akademisyen olarak çalışmakta olduğu Süleyman Demirel üniversitesi’nden de “çin Dış Politikasında İran” başlıklı doktora tezi ile 2016 yılında doktor ünvanını almıştır. Dr. ümit Alperen araştırmalarını çin Dış Politikası, çin İç Politikası, Doğu Asya, çin-İran İlişkileri, çin-Ortadoğu İlişkileri üzerine yoğunlaştırmaktadır.

orhan-gafarli1

Orhan GAFARLI

Risk Analiz Uzmanı

Orhan Gafarlı, yüksek lisans eğitimini İlia Devlet üniversitesi Kafkasya Araştırmaları Uluslararası Okulu (İŞCS) Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamıştır. Stratejik araştırma merkezleri ile işbirliği yaparak çeşitli eğitim programlarına katılan Gafarlı, 2012-2014 yılları arasında Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (BİLGESAM) Avrasya üzerine araştırmacı olarak çalışmıştır. Gafarlı’nın 2015 yılında “Avrasya çıkmazı: Yeni Büyük Oyunu Kim Kazanacak?” başlıklı NOBEL Akademik Yayıncılık tarafından kitabı yayınlamıştır. Orhan Gafarlı h&acırç;lihazırda Ankara üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora adayıdır. Moskova merkezli Foreign Policy Russian yönetiminde yer alan Gafarlı ayrıca The Jamestown Foundation analisti ve Birleşik Arap Emirliği merkezli Aldebaran Danışmanlık Şirketinin dış politika uzmanıdır.

huseyin_karakus1

Hüseyin KARAKUŞ

Eğitim Koordinatörü – Program Koordinatörü

Dicle üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden matematik öğretmeni olarak mezun oldu. TODAİE (Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü)’den kamu yönetimi yüksek lisansı diplomasi aldı. Kamu yönetimi uzmanı oldu. İnönü üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda Doktora eğitimini tamamladı. Devlet Lisan Okulu’nda İngilizce dil eğitimi aldı. 1987’de Adıyaman Gölbaşı S.S. Kız Meslek Lisesi’nde ve 1993’de Ankara Dikmen Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak, 1993-1998 yılları arasında milletvekili danışmanı olarak görev yaptı. 1998’de Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine atandı. APK Uzmanlığı, Eğitim Uzmanlığı, İlköğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Din öğretimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı, çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu. 2001’de İzmit Gübre Sanayi A.Ş. (İGSAŞ)’de yönetim kurulu üyeliği yaptı. Halen APM (Ankara Politikalar Merkezi) eğitim koordinatörüdür. Stratejik Analiz, Güç Denklemi çerçevesinde Türkiye, 100 Soruda Köy Enstitüleri adlı kitapları ve çeşitli dergilerde yönetim, eğitim ve siyaset üzerinde makaleleri yayımlanmıştır.

mehmet_gunal_olcer1

Mehmet Günal ÖLÇER

Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Koordinatörü

1950 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta, lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1967 yılında başladığı ODTÜ’nü 1973 yılında tamamladı, inşaat mühendisi oldu. Türkiye’de önemli projelerde mühendislik yaptı. 1983-1985 yıllarında Suudi Arabistan’da, 2000-2011 yıllarında Chicago, Sudan, Libya, Afganistan, Nijerya’da çok katlı prefabrik otoparklar, muhtelif köprüler, enerji santralları, hastahane inşaatları ve demiryolu rehabilitasyonu işlerini proje yöneticisi olarak tamamladı. 2013-2014 yıllarında Suudi Arabistan’da Teknoloji ve İş Geliştirmekten sorumlu koordinatör olarak çalıştı.
1973-1975 ve 2011-2013 yıllarında Eu ve DEU’de Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisans çalışması yaptı ve tamamladı. 2013 yılında DEU Endüstri Mühendisliği bölümünde başladığı doktora çalışmasını halen sürdürmektedir. 1973 yılından beri evlidir, iki çocuğu ve iki torunu vardır.
İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilmektedir.
Prefabrikasyon, Proje Yönetimi, Proje Kaynak Planlaması, Veri Madenciliği ve Seçmen Davranışlarının Matematik Modellerle çözümlenmesi konuları uzmanlık ve özel ilgi alanına girmektedir. Hobisi bilgisayar programı yapmaktır. Bilimsel dergilerde yayınlanmış makalesi vardır.