ANKARA KADROMUZ

hasankanbolat23

Hasan KANBOLAT

Yönetim Kurulu Başkanı

Ankara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nü ve İstanbul üniversitesi Tarihi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. ANKA Haber Ajansı, TIKA, Dışişleri Bakanlığı ve ASAM’da (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi) çeşitli görevlerde çalıştı. ORSAM (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi) kurucu başkanlığını yapmıştır (2008-2014).  Halen Ankara Politikalar Merkezi (APM) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir (2014). Orta Asya, Kafkasya, Ortadoğu ve Karadeniz konularında yayımlanmış çok sayıda makalesi, raporu ve kitabı bulunmaktadır.

unal_cevikoz1

Ünal ÇEVİKÖZ

Başkan

Ünal Çevikoz, 1952 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra Boğaziçi üniversitesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden 1974, Siyaset Bilimi bölümünden ise 1978 yılında mezun oldu. Aynı yıl Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başladı ve merkez görevini müteakip Moskova Büyükelçiliği’nde ikinci katip, Bregenz Başkonsolosluğu’nda Konsolos olarak görev yaptı.

Ankara’da Doğu Dairesi’nde şube müdürü olarak yaptığı görevi tamamladıktan sonra Sofya Büyükelçiliği Müsteşarlığı’na tayin edildi. 1989 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan izinli olarak ayrılarak NATO Uluslararası Yazmanlığı’nda göreve başladı ve önce Ekonomi Direktörlüğü’nde sonra Siyasi Direktörlük’te çalıştı. 1993 yılında Brüksel üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans derecesini aldı. 1994 yılında NATO’nun Moskova’daki Enformasyon Bürosu’nu açmakla görevlendirildi. Bunu müteakip NATO-Rusya Kurucu Senedi’ni hazırladı ve 1997 yılında yeniden Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevine döndü. Balkan Dairesi Başkanı ve Kafkasya-Orta Asya Genel Müdür Yardımcısı olarak merkez görevlerini tamamladıktan sonra 2001-2004 yıllarında Türkiye’nin Azerbaycan nezdinde, 2004-2006 yılları arasında da Irak nezdinde Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2007-2010 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşar İkili Siyasi İşler Yardımcısı olarak Ankara’da bulundu. Bu sırada 2009 yılında Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolleri hazırladı. 2010 yılında Londra’ya Büyükelçi olarak tayin oldu. 2014 yazında bu görevini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. 2014 yılının Eylül ayında emekli oldu.

ünal çevikoz 2013 yılında Uluslararası Denizcilik örgütü 28. Dönem (2013-2015) Genel Kurul Başkanlığı’na seçildi.

İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca ve İtalyanca bilmektedir.

arslan_kaya1

Arslan KAYA

Genel Sekreter

mehmet_gunal_olcer1

Mehmet Günal ÖLÇER

Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Koordinatörü

1950 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta, lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1967 yılında başladığı ODTü’nü 1973 yılında tamamladı, inşaat mühendisi oldu. Türkiye’de önemli projelerde mühendislik yaptı. 1983-1985 yıllarında Suudi Arabistan’da, 2000-2011 yıllarında Chicago, Sudan, Libya, Afganistan, Nijerya’da çok katlı prefabrik otoparklar, muhtelif köprüler, enerji santralları, hastahane inşaatları ve demiryolu rehabilitasyonu işlerini proje yöneticisi olarak tamamladı. 2013-2014 yıllarında Suudi Arabistan’da Teknoloji ve İş Geliştirmekten sorumlu koordinatör olarak çalıştı.
1973-1975 ve 2011-2013 yıllarında Eu ve DEu’de Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisans çalışması yaptı ve tamamladı. 2013 yılında DEu Endüstri Mühendisliği bölümünde başladığı doktora çalışmasını halen sürdürmektedir. 1973 yılından beri evlidir, iki çocuğu ve iki torunu vardır.
İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilmektedir.
Prefabrikasyon, Proje Yönetimi, Proje Kaynak Planlaması, Veri Madenciliği ve Seçmen Davranışlarının Matematik Modellerle çözümlenmesi konuları uzmanlık ve özel ilgi alanına girmektedir. Hobisi bilgisayar programı yapmaktır. Bilimsel dergilerde yayınlanmış makalesi vardır.

armagan_kuloglu1

Armağan KULOĞLU

Güvenlik Arastirmalari Koordinatörü

1965 yılında Kara Harp Okulu’ndan, daha sonra Topçu ve Füze Okulu, Kara Havacılık Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun olmuştur. Kıbrıs Barış Harekâtına iştirak etmiş ve Liyakat Madalyası ile taltif edilmiştir. Washington Askeri Ataşeliği yapmıştır.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Gnkur.Bsk.ligi ve MSB.ligında karargah görevlerinde ve komutanlıklarda bulunmuş, harekât konularında çalışmalar icra etmiştir. 1991 yılında Tuğgeneralliğe, 1995 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. MSB Müsteşar Yrd.ligi, NATO ve BAB nezdinde Türkiye Milli Silah Direktörlüğü ve Kr.Hvcl.Ok. ve Egt.Mrk. K.ligi görevlerinde bulunmuştur. 1999 yılında emekli olmuştur.

1999 yılından itibaren 6 yıl Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (AŞAM)’da, 8 yıl Ortadoğu Strtj.Ars.Mrk.(ÖRSAM)’da akademik çalışmalar yapmıştır. Ayrıca eş zamanlı olarak Genelkurmay Strj.Ars.Mrk.(SAREM)de, Doğu Akdeniz üniversitesi Strj.Ars.Mrk.(DAuSAM)’da, Beykent üniversitesi Strj.Ars.Mrk.(BüSAM)’da çalışmıştır. TAİ Ynt.Krl üyeliği yapmıştır. Halen 21.Yy.Türkiye Ens. Ynt.Krl. üyesi ve Ankara Politikalar Merkezi Başdanışmanıdır. Dış politika ve güvenlik konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda Yeniçağ Gazetesi yazarıdır.
Yurt içinde ve yurt dışında Kara Havacılığı, Savunma Sanayii, Jeopolitik, Strateji, ve Güvenlik Politikaları konularında yayımlanmış çok sayıda röportaj, makale ve analizleri bulunmaktadır. Aynı konularda çeşitli sempozyum, panel, workshop ve konferanslara katılmış, tebliğler sunmuş, televizyon ve radyo programlarına iştirak etmiştir. Bu etkinliklerini devam ettirmektedir.

osman-zuhtu-goksel1

Osman Zühtü GÖKSEL

Genel Sayman

Osman Z. GÖKSEL, 1957 yılında Bafra’da dünyaya gelmiş olup, 1981 yılında İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra, 1986 yılında ODTÜ Yabancı Diller Fakültesi’nde İngilizce Eğitimini tamamlamış ve 1994 yılında, ODTÜ Avrupa Kaynak Mühendisliği Sertifikası alarak, Makine Mühendisi unvanı ile beraber Kaynak Mühendisi unvanına da hak kazanmıştır.

1983 yılında mühendislik şirketi TÜMAŞ’da iş hayatına başlamış ve ilerleyen yıllarda aralarında Güriş, Bechtel-Enka gibi firmaların da bulunduğu birçok şirkette, yurtiçi ve yurtdışı enerji projelerinde görev almıştır.

2004 – 2012 Yılları arasında BTC Boru Hattı Proje Direktörlüğü, 2006 – 2012 yılları arasında BOTAS Yönetim Kurulu üyeliği, 2007 – 2009 yılları arasında Enerji Bakanlığı, Bakan Danışmanı, ve 2008 – 2012 yılları arasında Türkiye NABUCCO Koordinatörü olarakta görev yapmıştır.

2013 yılından itibaren BP şirketinde Kıdemli Proje Danışmanı olarak görev yapmaktadır.

hasan-ali-karasar1

Hasan Ali KARASAR

Yönetim Kurulu Üyesi

seval-kok1

Seval KÖK

Yönetim Kurulu Üyesi

Seval Kök, lisans derecesini Cumhuriyet Üniversitesi İşletme Bölümü’nden, yüksek lisans derecesini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden almıştır. ORSAM (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi)’da Uzman Yardımcısı olarak çalışmıştır (2009-2014). APM (Ankara Politikalar Merkezi)’de İdari Koordinatör ve ISSICEU Projesi’nde Uzman Yardımcısı olarak görev almaktadır.

sevalkok@apm.org.tr

gulgonul_bozoglu_bati1

Gülgönül BOZOĞLU BATI

Proje Koordinatörü

1980 yılında Yalova’da doğdu ve ilk, orta ve lise öğrenimini Yalova’da tamamladı. 2002 yılında İstanbul üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisansını Marmara üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekonometri Anabilim Dalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalında “Proje Yönetimi ve PERT; CPM Proje Yönetim Tekniklerinin AB Hibe Projesine Uygulanması” isimli tezi ile 2005 yılında tamamladı.
2003 yılında BM Kalkınma Programı işbirliği ile yürütülen Yalova Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliğinde Gençlik Programlarından sorumlu Proje Yöneticisi olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında Yerel Gündem 21 Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun kurucu üyesi oldu ve Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi. Görevini üç dönem sürdürdü. Gençlik adına yerel, ulusal ve uluslararası pek çok projede yer aldı. Ulusal Gençlik Parlamentosu’nda danışma kurulu üyesi olarak halen çalışmalarını sürdürmektedir.
2003–2009 yılları arasında Dünya Sağlık örgütü (DSo) Sağlıklı Şehirler Ağı Projesi’nin Koordinatörlüğünü yürüttü. Yalova Belediyesi Kardeş Şehir İlişkilerinin 2004–2009 yılları arasında sorumlusu olarak görev aldı. Yerel Gündem 21 Programının Genel Sekreterliğinde 2006–2009 yılları arasında Genel Sekreter olarak çalıştı. Aynı süre içerisinde Yalova Kent Konseyi’nin yürütme kuruluna seçildi ve Kent Konseyi’nin Genel Sekreterliği görevini sürdürdü. 2007–2009 yılları arasında Yalova Belediyesi AB ve Bilgi Toplumu Ofisi’nin Koordinatörlüğü’nü es zamanlı olarak yürüttü. Görevi sırasında Yalova Belediyesi, Brüksel’de irtibat ofisi açan Türkiye’nin ilk Belediyesi oldu.
2005–2009 yılları arasında Uludağ üniversitesi Yalova Meslek Yüksek Okulu’nda Ticari Matematik, İstatistik ve Pazarlama derslerini sözleşmeli öğretim elemanı olarak verdi. Yerel gazetelerde ve elektronik dergilerde Avrupa Birliği, BM Binyıl Kalkınma Hedefleri, Kadın Hakları, Yönetişim konularında yazıları yayımlandı.

Gülgönül Bozoğlu Batı, Temmuz 2009 tarihinde Yalova üniversitesi Dış İlişkiler Ofisini kurdu. Merkezin halen koordinatörü olarak görev yapmaktadır. 2011 yılından bu yana Marmara üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Sayısal Yöntemler Bilim Dalında doktora çalışmasını sürdürmekte, üniversitede Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

hulya_demirdirek1

Hülya DEMİRDİREK

Danışman -Toplumsal Cinsiyet, İSSİCEU – Uzman

Sosyal antropoloji master ve doktorasını beş yıl araştırma görevlisi olarak çalıştığı Oslo üniversitesi’nde tamamlayan Hülya Demirdirek, 1990-1992 de Bakü’de Azeri aydınları arasında, doktora tezi için ise Moldova Cumhuriyeti’nde Gagauzların ulus inşa etme ve otonom bölge oluşturma konusu üzerine uzun süreli alan çalışmaları yaptı. 2001-2011 yılları arasında Kanada’nın Alberta ve British Columbia eyaletlerinde iki üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan Demirdirek’in İngilizce yayınları daha çok toplumsal cinsiyet, etnisite ve milliyetçilik, vatandaşlık, post-sosyalist sosyo-ekonomik dönüşümler ile kısa süreli göçmen emeği konularında. 2012’de Türkiye’ye dönüşünden sonra TEPAV’da toplumsal cinsiyet ağırlıklı çalışmalar yaptı. APS’de “İntra-and Inter-Societal Sources of Instability in the Cauçasus and EU Opportunities to Respond” projesinde araştırmacı ve analist olarak çalışmakta olan Dr.Demirdirek Türkiye’de toplumsal cinsiyet konusundaki çeşitli projelerde de danışmanlık yapmaktadır.

umit_alperen1

Ümit Alperen

Doğu Asya Uzmanı

Dr. ümit Alperen, lisans eğitimini Gazi üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 2006 yılında, yüksek lisans eğitimini Şanghay Fudan üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde yazdığı “Harmonious World: Hu Jintao Doçtrine and Chinese Foreign Policy” başlıklı teziyle 2010 yılında tamamlamıştır. 2014 yılında bir yıl süreyle Peking ünviersitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. Halen akademisyen olarak çalışmakta olduğu Süleyman Demirel üniversitesi’nden de “çin Dış Politikasında İran” başlıklı doktora tezi ile 2016 yılında doktor ünvanını almıştır. Dr. ümit Alperen araştırmalarını çin Dış Politikası, çin İç Politikası, Doğu Asya, çin-İran İlişkileri, çin-Ortadoğu İlişkileri üzerine yoğunlaştırmaktadır.

ilyas_kemaloglu1

İlyas KEMALOĞLU

Danışman, Avrasya Uzmanı

1978’de SSCB’de doğdu. 2008’de tarih alanındaki doktorasını tamamladı, 2012’de doçent oldu. 2004-2008 yılları arasında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (AŞAM)’nde Rusya-Ukrayna Masası’nda uzman, 2009-2013’te Türk Tarih Kurumu’nda araştırmacı olarak görev yaptı. 2013 yılından itibaren MSGSU üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesidir. APM Avrasya Danışmanı ve Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu üyesidir.

orhan-gafarli1

Orhan GAFARLI

Risk Analiz Uzmanı

Orhan Gafarlı, yüksek lisans eğitimini İlia Devlet üniversitesi Kafkasya Araştırmaları Uluslararası Okulu (İŞCS) Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamıştır. Stratejik araştırma merkezleri ile işbirliği yaparak çeşitli eğitim programlarına katılan Gafarlı, 2012-2014 yılları arasında Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (BİLGESAM) Avrasya üzerine araştırmacı olarak çalışmıştır. Gafarlı’nın 2015 yılında “Avrasya çıkmazı: Yeni Büyük Oyunu Kim Kazanacak?” başlıklı NOBEL Akademik Yayıncılık tarafından kitabı yayınlamıştır. Orhan Gafarlı h&acırç;lihazırda Ankara üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora adayıdır. Moskova merkezli Foreign Policy Russian yönetiminde yer alan Gafarlı ayrıca The Jamestown Foundation analisti ve Birleşik Arap Emirliği merkezli Aldebaran Danışmanlık Şirketinin dış politika uzmanıdır.

huseyin_karakus1

Hüseyin KARAKUŞ

Eğitim Koordinatörü – Program Koordinatörü

Dicle üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden matematik öğretmeni olarak mezun oldu. TODAİE (Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü)’den kamu yönetimi yüksek lisansı diplomasi aldı. Kamu yönetimi uzmanı oldu. İnönü üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda Doktora eğitimini tamamladı. Devlet Lisan Okulu’nda İngilizce dil eğitimi aldı. 1987’de Adıyaman Gölbaşı S.S. Kız Meslek Lisesi’nde ve 1993’de Ankara Dikmen Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak, 1993-1998 yılları arasında milletvekili danışmanı olarak görev yaptı. 1998’de Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine atandı. APK Uzmanlığı, Eğitim Uzmanlığı, İlköğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Din öğretimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı, çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu. 2001’de İzmit Gübre Sanayi A.Ş. (İGSAŞ)’de yönetim kurulu üyeliği yaptı. Halen APM (Ankara Politikalar Merkezi) eğitim koordinatörüdür. Stratejik Analiz, Güç Denklemi çerçevesinde Türkiye, 100 Soruda Köy Enstitüleri adlı kitapları ve çeşitli dergilerde yönetim, eğitim ve siyaset üzerinde makaleleri yayımlanmıştır.

arda_mehmet_tezcanlar1

Arda Mehmet TEZCANLAR

Araştırmacı

Arda Mehmet Tezcanlar, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2015’te Ortadoğu Teknik üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdi. İstanbul Teknik üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset çalışmaları’nda yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Devlet Kuramları, Jeopolitik ve Toplum Kuramları alanları ile Harp ve Strateji alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

nesrin_sariahmetoglu1

Nesrin SARIAHMETOĞLU

Danışman, Türk Dünyası Tarihi Uzmanı

Prof. Dr. Nesrin Sarıahmetoğlu, Marmara üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı’nda “Azeri-Ermeni İlişkileri ve Dağlık Karabağ Olayları” adli teziyle 1989 yılında yüksek lisans, Marmara üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Yakınçağ Tarihi Bilim Dalında “Azeri-Ermeni İlişkileri 1905-1920” adli çalışmayla 1996’da doktorasını yaptı.
çalışma alanı Güney Kafkasya Cumhuriyetleri’nin sosyal ve siyasi tarihi olan Nesrin Sarıahmetoğlu Karagür, 2001-2006 tarihleri arasında M.ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Genel Türk Tarihi Bilim Dalı Başkanlığı, 2001-2004 tarihleri arasında ise M.ü. Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Başkanlığı , 2006-2012’de M.ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Kafkas Dilleri ve Kültürleri Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdüren Nesrin Sarıahmetoğlu halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar üniversitesi nde lisans, lisansüstü dersleri vermekte ve lisansüstü tezleri yürütmektedir.

Mücadeleye Adanan Hayat: Neriman Nerımanov, Yeditepe Yayınevi 2012, Karabağ, İstanbul, IQ Kültür Sanat Yayıncılık 2011, Petrolün Sihirli Dünyası: Bakü, İstanbul, IQ Yayınları 2007, Azeri-Ermeni İlişkileri 1905-1920, Ankara, TTK Yayınları 2006 adli yayınlanmış iki adet kitabı olan Nesrin Sarıahmetoğlu, Kafkasya’nın

herhangibiri

Ayşegül İNGINAR

Danışman, Güneydoğu Avrupa Uzmanı

1981’de Edirne’de doğdu. 2002’de İstanbul üniversitesi Avrupa Birliği, 2005 yılında çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Uluslararası İlişkiler, 2006 yılında Anadolu üniversitesi İktisat bölümlerinden mezun oldu. 2010 yılında Marmara üniversitesi Türkiyat Araştırmalar Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2003 yılında Uluslararası Af örgütü, 2004 yılında Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi, 2005 yılında T.C. Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ve çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde staj yaptı. İyi derecede İngilizce bilen Ayşegül İngınar Kemaloğlu, 2005-2008 yılları arasında Procter&Gamble ve DHL Exel Supply Chain gibi uluslararası şirketlerde çalıştı. Bulgaristan’dan Türk Göçü 1985-1989 adli kitabı, 2012’de TC Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından yayımlandı. H&acırç;len İstanbul Medeniyet üniversitesi’nde doktora öğrenimine devam etmektedir.